Čemu se říká perfecto, padding nebo přetisk?
Model 139, Burda Style 5/2013, foto: Frank Grimm
POLKADOTS Rovnoměrný puntíkový vzor, který najdeme nejčastěji na lehkých letních látkách, pochází z Anglie již ze sedmdesátých let 19. století. Své jméno získal podle tance polka, který se v té době těšil nesmírné oblibě.
PADDING Anglický výraz pro vatování a nezáleží na tom, zda se jedná o ramenní vycpávky nebo o kompletní vypodložení látky vatelínem, často s ozdobným prošíváním.
PANTIES Původně obecný anglický název pro spodní kalhotky. Dnes se však používá pro označení konkrétního typu méně vykrojených kalhotek z elastické látky.
PAŠMÍNA Persky pashm = vlna. Označení pro přibližně 70 cm široký šál (nikoliv materiál), který se původně vyráběl z kašmíru nebo z hedvábí a sloužil afgánským pastevcům jako ochrana před větrem a chladem.
POLO Krátká lišta zapínání na sportovních tričkách, která často přechází do rozhalenky a sahá až k prsům. Klasické zapínání bývá na knoflíky, v moderním pojetí také na patentky.
PODŠÍVKA překrývá, chrání a také zkrášluje vnitřní stranu oděvů, mj. zabraňuje nadměrnému odírání švů. Používají se saténové (těžší pláště a kabátky), elastické pletené a síťované (sportovní oblečení), acetátové (standardní) i bavlněné podšívkoviny (letní kabátky a trenčkoty).
PORTA Dekorativní tkané stuhy ve všech myslitelných provedeních jsou určeny ke zdobení nejen tradičních, ale i módních oděvů a také doplňků.
PŘETISK Technika spočívající v překrytí již potištěných, vyšívaných nebo vzorovaných látek barvami nebo fólií. Touto úpravou tkanin dosáhneme zajímavého mixu barev a báječných 3D efektů.
PUCCI Emilio Pucci (1914 – 1992), reprezentant v lyžování na Olympijských hrách 1934, mimo jiné také pilot a politolog. V roce 1947 si ho v lyžařském obleku podle jeho vlastního návrhu všimla módní fotografka Toni Frissell. Zprvu se věnoval především sportovnímu designu, až později přešel k dnes pro něj typickým barvám a fantazijním vzorům. Hlavním designérem jeho značky je v současné době Nor Peter Dundas.
PELERÍNA Z lat. peregrinus = poutník. Byli to právě poutníci, kteří pelerínu proslavili: široká pláštěnka podobná límci, buď volně přehozená přes rameno, nebo napevno přichycená, může mít délku až k oblasti pasu. Na rozdíl od elegantní pláštěnky bývá často bez rukávů.
Model 108 A, Burda Style 10/2015, foto: Mitch
PERFECTO Krátký motorkářský kožený bluzon s opaskem navrhl roku 1927 Irving Schott a pojmenoval ho po doutníku. Kultovní záležitostí jsou překrývající se přední díly, proslavil ho Marlon Brando ve filmu Divoch (1953).
POTÍTKA Podle podpaží anatomicky vytvarovaná „křidýlka“ z jemné bavlněné látky chrání oděvy z choulostivých materiálů (hedvábné halenky, jemné kašmírové svetříky, šaty z přírodních usní apod.) před propocením a znehodnocením. Prodávají se v různých velikostech a provedeních, např. na www.envogue.biz, lze je prát do 60 stupňů.
POUZDROVÉ ŠATY Elegantní a sofistikované: Pro šaty nadčasového střihu se nadchly už Audrey Hepburn a Jackie Kennedy. Tajemství úspěchu pouzdrových šatů spočívá v jejich jednoduchosti. Většinou sahají ke kolenům a zpravidla jedinými střihovými detaily bývají záševky nebo princesové švy, které modelují siluetu, výstřih je pak nejčastěji lodičkový nebo kulatý.
PRÝMEK Oděvní prýmek je úzký, většinou plochý pásek ke zdobení oděvů, s různě proplétanými vlákny osnovy – k proplétání se používá bavlna, hedvábí nebo kovové nitě, asi nejznámějšímu prýmku se podle klikatého tvaru říká hadovka.
PŘEDEPRANÉ HEDVÁBÍ Vnější vrstvy kokonu nejsou vhodné pro výrobu kvalitního hedvábí. Intenzivním čištěním, česáním a natahováním vláken se z nich získává hladká, mírně lesklá příze, ze které se společně s bavlnou tká tzv. předeprané hedvábí. Praním pískem před samotným zpracováním vzniká struktura podobná broskvím.
PROTIZÁHYB Hluboký záhyb na sukních nebo pláštích, u kterého se stýkají protilehlé hrany přehybu. Často se do oděvu začleňují místo rozparku, poskytují totiž maximum pohodlí při pohybu. U silnějších látek se sežehlené hrany přehybu mohou ještě dodatečně prošít.
Ilustrace: Elke Treie-Schäfer