Víte jak nezničit oblíbený svetr nebo šálu?

 vlna

Foto: Andreas Achmann


Snad každému se někdy stalo, že po vyprání oblíbeného svetru vytáhne z pračky kousek oděvu, který přinejmenším ztratil tvar nebo se v horším případě srazil na batolecí velikost. V případě vlněných oděvů, rukavic, šál nebo čepic může nesprávnou péčí dojít ke zplstnatění, ztrátě elasticity a tvaru. Nic takového se nestane, pokud jemným a vlněným oděvům věnujete speciální péči.

 

Pračku neodsuzujte

Nutně to neznamená prát vlnu v ruce. Jemné i vlněné oděvy je možné prát i v pračce, obsahuje-li etiketa na oblečení symbol „lze prát v pračce“. Zvolte prací cyklus pro praní vlny, například speciální program pro „ruční praní“ nebo „vlna“. Ty jsou uzpůsobeny praní jemných a vlněných tkanin nejen teplotou (obvykle 30 stupňů), ale i nižším počtem otáček při máchání. Nedoporučujeme ani pračku přeplňovat, stačí jen, když je asi ze 60 % plná.

 

Specialní lepší než univerzální

Velmi důležité je i zvolit správný prací prostředek! Nepoužívejte ten, kterým perete běžné oděvy. Běžné prací prostředky jsou zásadité, a proto se na vlnu nehodí. Speciální prací prostředek na vlnu a jemné prádlo vytvoří navíc pěnu, která obalí vlněná vlákna jako polštář a chrání je před škodlivým mechanickým působením, takže zůstanou jako nové. Například Perwoll Wool & Silk s bambusovým extraktem pečuje o vlněné oděvy, ale také o všechny jemné tkaniny, jako jsou např. hedvábí, kašmír, punčochy, spodní prádlo, saténové hedvábí, len apod.


ovce-perwoll

Ilustrace: Julia Weiskoenig; archiv firem


Správnou péčí předejdete i zplsnatění. Vnější povrch vlněného vlákna tvoří vroubkované šupinky, které se vzájemně překrývají. Vysoké prací teploty či nevhodné prací prostředky způsobí, že se tyto vroubkované šupinky k sobě přilepí, vlna zplstnatí a srazí se. Dbejte i na správné sušení - vypraný oděv rozložte na rovnou plochu, v případě potřeby znovu vytvarujte a nechte uschnout bez působení přímého slunečního světla a tepla. Oděv při sušení nevěšte - kvůli hmotnosti vody, kterou do sebe vlákna absorbovala, by se vlněná tkanina vytáhla. Vlněné oblečení nikdy nedávejte do sušičky. Působením kombinace tepla, tření a tlaku by se oděv srazil.

 

A co aviváž?

Povoleno. Nemusíte se bát, že by aviváž vaše vlněné kousky poškodila. Zákaz aviváží platí pouze pro sportovní oblečení z funkčních materiálů.


Tak už víte jak na to, proto neváhejte a upleťte si hřejivé modely na zimu z nejnovějšího Speciálu 7/2015 Burda Pletení!


upoutavka-burda-pleteni(1)(1)(1)