Jakou péči dopřát šatním kouskům, aby netrpěly?

 

sirka-pece-o-obleceni-1

 

S radostí si na sebe vezmeme nový kousek oblečení, který nám padne jako ulitý a září barvami. Ale co s ním udělá nešetrné vyprání nebo skladování? Začne se deformovat, vybledávat a i trhat. Jak tomu nejlépe předejít? 

 

1. Svetry na ramínka nepatří

Oblečení na ramínkách vypadá srovnaně a přehledně. Ale těžkým svetrům a mikinám takový způsob skladování nedělá dobře. Zbytečně se totiž vytahují a vytlačují do nich důlky. Raději těmto kouskům vyměřte místo v šuplících nebo na poličkách v šatní skříni.  

 

2. Systém ve skládání

Také trička, svetry či mikiny vrstvíte ve skříni na sebe? V tom případě nepřekračujte počet pěti. Jen tak udržíte hromádku v úhledné podobě a také vám nedá tolik práce vyndat i nejspodnější kus. Také se vyplatí roztřídit kousky oblečení ve vestavěné skříni podle toho, kde věci na těle nosíte. To znamená čepice a šály do horní části, naopak boty dole.

 

sirka-pece-o-obleceni-2

 

3. Ochrana před moly

Konec ročního období se měl odrazit i ve složení vašeho šatníku. Sezónní oblečení, které přijde na řadu zase za pár měsíců, neváhejte uložit do vakuových pytlů. Vydrží tak lépe v kondici, nebude se na něj prášit a hlavně se k němu nedostanou šatní škůdci. U ostatního oblečení dbejte na to, aby mělo komfortní přístup ke vzduchu. 

 

sirka-pece-o-obleceni-3  

 

4. Praní s ohledem

Nejčastějším kamenem úrazu v péči o oblečení je praní. Jak podotýká Lenka Zvolská, marketingová manažerka značky SAM 73, i při častém praní v pračce lze textilii dobře ochránit: „Jemné prádlo před praním otočte naruby a vložte do ochranné síťky na zip.“ Dbejte také na šetrné zacházení zejména drahých materiálů, jako je kašmír, satén, hedvábí nebo luxusnější spodní prádlo. Všechny kousky perte raději v ruce. Kalhoty, bundy nebo mikiny se zipem zapněte, otočte naruby a vložte do pračky. Tímto zajistíte, aby se povrch oblečení zbytečně neopral. A co ostatní kousky ze skříně? Světoví ekologové se shodují v tom, že rychlá móda a přístup k hygieně ovlivnil i způsob nakládání s naším oblečením - pereme ho klidně po jednom nošení. Podle zakladatelky a majitelky značky NILA Evy Urbanové odhadem 75 až 80% dopadů spotřeby oblečení na životní prostředí nevzniká v procesu výroby a přepravy, ale pouze z praní a sušení. Proto pokud se zajímáte nejen o stav svého oblečení, ale také o přírodu, neostýchejte se využívat tzv. air cleaning. Což neznamená nic jiného než jednoduché větrání oblečení na vzduchu. Co také dokáže fatálně poškodit vaše textilní kousky, je přeplněný buben. Tlak, který při praní v přeplněném bubnu na oblečení působí, může některá vlákna definitivně poškodit. A to se může stát i hned při premiérovém praní nového kousku. Nejvíce náchylná jsou především vlákna hedvábná či polo-syntetická, jako je Tencel či modal.   

 

5. Obejde se bez slunce

Přímé slunce sice zajistí, že vyprané prádlo bude za chvíli suché, ale také tím riskujete vyblednutí barev. Svetry, mikiny a svršky vždy na sušáku rozložte na větší plochu, aby nedocházelo k deformaci tvaru. Pokud jste příznivcem rychlého sušení a mokré kousky překládáte z pračky do sušičky, mějte také na paměti, že tímto sušícím procesem se oblečení extrémně ničí, deformuje, sráží, a to v jakémkoli, byť i jemném programu.