Jakých je 9 nejčastějších zádrhelů při šití? 

  sirka-sici-chyby1

 

 1. Špatně vytištěný vzor

Už čeho může vše začít a i skončit. Střih je konečně stažený v počítači a už se tiskne. Ale co to? Střih nepasuje na odpovídající velikost? Tak nebyl kvůli vašemu nastavení tiskárny vytištěný správně.

 

Jak se chybě vyhnout:

Ještě než zvolíte tlačítko „tisk“, nezapomeňte překontrolovat, zda skutečně plánujete tisknout ve 100% velikosti. Na většině tiskáren je totiž přednastaveno automatickému přizpůsobení stránky. Někdy ale jen postačí určité políčko v nastavení odškrnout a je to. Právě z tohoto důvodu se u střihů dodává i kontrolní čtvereček, díky němuž hned po vytištění zjistíte, zda je vše velikostně správně. 

 

2. Dodali jste přídavky?

Při kopírování střihu na vybranou látku se často v horlivosti zapomíná na jedno: na přídavky.

 

Jak se chybě vyhnout:

Dvakrát měř, jednou řež. To při šití platí dvojnásobně. Přečtěte si proto pokyny k šití určitého střihu důsledně. V nich by totiž mělo být uvedeno, zda střih již obsahuje přídavky na švy, nebo se naopak s nimi musí ještě před stříháním střihu počítat.

 

sirka-sici-chyby3

 

3. Špatně ustřižený vzor látky

Při sešívání se vám látka najednou prapodivně vlní nebo nepruží takovým směrem, jakým byste potřebovali? Střih jste pravděpodobně položili na látku špatným směrem a teď v ustřižené verzi už nejde nic napravit.

 

Jak se chybě vyhnout:

Vždy položte střih na látku svisle složenou. Velmi nápomocné jsou podlouhlé šipky na střizích, které ukazují směr tkaniny. 

 

4. Špatný nebo laciný materiál

Není nic horšího, než se dlouho snažit u šicícho stroje o krásný kousek, než nakonec zjistíte, že látka, kterou jste si vybrali, je po pár vyprání k vyhození. Nebo musíte švy sešívat naněkolikrát, protože jehla špatně projde tužší látkou. 

 

Jak se chybě vyhnout:

Když člověk začíná se šitím a pobírá první zkušenosti u šicího stroje, často ani netuší, jak dlouho mu tenhle nový koníček vydrží. Možná i to je důvod, proč se začátečnice uchylují k levnějším šicím strojům, nekvalitním nůžkám nebo nitím za pár kaček. A právě tady je zakopaný pes – špatné materiály, nestandardní tkaniny, špatně vyrobené nůžky nebo tupé špendlíky vás mohou naopak od šití rychle odradit. Pokud máte už na začátku dobré prostředky, chuť na vlastní výrobky se bude jen stupňovat. A jako bonus navíc: nově objevená aktivita bude o to zábavnější a návykovější.

 

sirka-sici-chyby2  

 

5. Zapomněli jste na zkušební šití

Žerzej, popelín, džínovina či tyl. Každá látka disponuje jinými vlastnostmi, které mohou samotné šití tak trochu zkomplikovat. Nemusí jí totiž vyhovovat běžný steh. A určitě nechcete celou svou práci pokazit špatným švem, že? 

 

Jak se chybě vyhnout:

Při stříhání modelu si dejte několik kusů zbytkové látky stranou. Na nich si můžete pak vyzkoušet, která technika šití k nim pasuje nejlépe. Stejně tak si ozkoušíte sílu jehly či druh nitě. A ještě před tím, než se do samotného šití pustíte, zvažte, zda si právě na tento šicí projekt nepotřebujete pořídit speciální jehlu do šicího stroje. Někdy se dá zakoupit přímo při nákupu konkrétní látky.

 

sirka-sici-chyby5

 

6. Nedostatek látky

Skoro máte už hotovo, ale k dokončení chybí něco tak trochu podstatného: látka. Nebo se chystáte na krásnou halenku, ale látka, která by se na to úžasně hodila, nestačí. To je tedy pech! 

 

Jak se chybě vyhnout:

Kousek látky na aplikaci, kousek na pestrobarevnou kapsu a když potřebujete naměřit konkrétní velikost na střih z látky, ze které jste předtím bezstarostně ustřihávali, zjistíte, že potřebujete víc, než ve skutečnosti máte. Smůla! Někdy se ale na vás může usmát štěstí a v obchodech s látkami najdete přesně tu stejnou látku. Na druhou stranu se velice často stává, že i balíky stejné látky se od sebe lehce barevně odlišují. Pokud z látky plánujete vytvořit určitý střih, raději kupte větší metráž, než abyste se později na sebe nevztekali.

 

sirka-sici-chyby4

 

7. Předeprali jste látku?

Tkanina, která není před použitím u šicího stroje vypraná, se může po sešití smrštit nebo se švy nemusí podařit tak, jak mají.

 

Jak se chybě vyhnout:

Ujistěte se, zvlášť pokud budete tvořit oblečení, že látka, ze které se chystáte vytvořit střih, prošla procedurami, jako je praní a žehlení. Pokud tak totiž neučiníte, hrozí vysoké riziko, že se hotový oděv smrští nebo nebude správně sedět. Mimochodem věděli jste, že ke smrštění nedochází všude rovnoměrně? Nejlepší tedy bude, pokud novou látku hned po nákupu vstrčíte do pračky a po vysušení vyžehlíte, i kdybyste ji v nejbližší době neplánovali použít. Pak bude taková tkanina vždy připravena pro spontánní projekty všeho druhu. Totéž platí i pro kluzké a lehké tkaniny. Ty můžete navíc ošetřit tekutým škrobem. Bude se vám pak s nimi lépe pracovat.

 

8. Velké sousto

Vybrali jste si střih, jenže postupně při práci zjišťujete, že je nad vaše síly tento kousek zdárně dokončit?

 

Jak se chybě vyhnout:

Střih by měl vždy korenspondovat s vašimi dovednostmi, které se postupně budou zdokonalovat. Vůbec nezáleží na tom, zda začnete jednoduchým polštářem nebo jednoduchými kalhotkami pro ratolesti. Bundy s klopy nebo knoflíky, šaty s řasením nebo džíny se všívanými kapsami přijdou jistě později.

 

9. Otevřené švy

Jak otravující! Při dokončování kusu oblečení zjistíte, že se vám postupně párají již sešité švy. V čem je problém? Nezapošili jste začátek a konec švu.

Jak se chybě vyhnout:

Vždy na začátku a na konci sešívání využijte zpětného chodu sešívání. Jen tak zajistíte, aby se šev znovu neotevíral a niť se pevně na obou koncích uchytila.