Správný posed vás ochrání před bolestmi 

sirka-cviceni-zada

 

Dlouhé sezení u šicího stroje znamená obrovskou zátěž pro svaly kolem páteře. Hrbíme si záda, předsouváme hlavu a krk stejně, ne-li hůř, jako při práci na počítači. Účinnou prevencí před bolestivými stavy jsou jednoduché cviky a správný sed u stroje.

 

„Špatné několikahodinové sezení u šicího stroje může zapříčinit řadu problémů pohybového aparátu. Nesprávné držení těla s vysunutou bradou dopředu, hrbením a lehce nakloněnou hlavou na stranu, abychom viděli pod jehlu, napíná vazy a svaly těsně podél páteře a vyvolává největší zátěž na krční páteř. Nejhorší a typické pro sed u šicího stroje bývají bolesti šíje, které se táhnou až mezi lopatky. Pokud toto člověk dlouhodobě neřeší, ztuhlé svaly na krku se mohou promítnout také do bolestí hlavy, zubů nebo třeba zhoršeného zraku. Potíže z oblasti lopatek se po čase mohou projevit jako poruchy srdečního rytmu, časté blokády žeber a podobně,“ vysvětluje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková. 

 

sirka-cviceni-zada2

Fyzioterapeutka Iva Bílková, Foto: archiv FYZIOklinika

 

Původcem většiny potíží je špatný strnulý sed – při správném sedu bychom se měli dotýkat chodidly podlahy, rozkročení na šířku pánve. Sedět na židli co nejvíce vzadu, opřít si záda i ramena a hlavu dorovnat do prodloužení krku a trupu. To však není u šicího stroje dost dobře možné. Jak si tedy ulevit?

„Pokud sedíme na židli celý den, je to obrovská statická zátěž pro naši páteř. Alespoň částečnou úlevu může přinést zdravotní židle s výkyvným sedákem. Jednoduchým řešením je opatřit si na klasickou židli balanční polštář, který simuluje sed na gymnastickém míči. Statické sezení, které svaly unavuje a po čase se bortí, se tím promění ve zdravější sezení dynamické,“ doporučuje fyzioterapeutka.

Podle Ivy Bílkové je každé, i malé, protažení vsedě nebo vestoje přínosem. Občasné bolesti krční páteře jsou prvními signály, které při delším ignorování přechází v palčivý problém. „Následující cviky lze cvičit preventivně ráno a večer nebo kdykoli během dne i u šicího stroje jako první pomoc při pocitu bolesti. Pokud už vás šíje a záda bolí, přerušujte dlouhé sezení a protahujte se pravidelně, nejlépe každou jednu až dvě hodiny. Zabráníte tak svalovému přetížení a vleklým problémům. Čím déle budete bolestivé svlay přehlížet, tím déle bude trvat jejich regenerace,“ varuje Iva Bílková.

 

Záklon vestoje při bolestech bederní páteře

Cviky na protažení zad by měly jít spíše do záklonu a úklonu než do předklonu, ke kterému páteř shrbeného člověka tíhne celý den. „Výbornou technikou proti akutní blokádě kolem beder je snadný záklon v oblasti bederní páteře. Cvik se provádí vestoje s dlaněmi opřenými o bedra a prsty směřujícími dolů k hýždím. V této poloze je třeba co nejvíce zaklonit svůj trup včetně hlavy dozadu,“ popisuje Iva Bílková.


ZDE najdete videoukázku cviku 


sirka-cviceni-zada3

 

Spinální cvičení na uvolnění a protažení hlubokých svalů páteře

Leh na zádech, kolena pokrčená, ruce upažené dlaněmi vzhůru. Kotníky přitiskněte k sobě, při rotacích se kolena a kotníky nesmí vůči sobě posouvat, musí být stále slepeny k sobě. S nádechem otáčejte současně hlavu na jednu stranu a kolena pokládejte na zem na stranu druhou. Chodidla pokrčených nohou držte stále v kontaktu se zemí, hlavní pohyb do strany vykonávají kolena. S výdechem vraťte hlavu a nohy zpět na střed do výchozí polohy. Cvičte osm rotací na každou stranu.

 

ZDE najdete videoukázka cviku


sirka-cviceni-zada4

 

Protažení do dálky podle Ludmily Mojžíšové

Lehněte si na záda, ruce vzpažte za hlavu, kolena i chodidla držte u sebe. Bederní páteř přitiskněte k podložce. Vtáhněte pupík. Vydržte a proveďte 1-2 volné dechy. S nádechem se vytáhněte z pasu do dlaní a do pat (nikoliv do špiček). S výdechem povolte do výchozí pozice a celý cvik opakujte.

 

ZDE najdete videoukázku cviku

 

sirka-cviceni-zada5

 

„Dalšími jednoduchými cviky, které ulevují při dlouhém sedu a bolesti zad, jsou jednoduché spojení dlaní za zády, kdy stále držíme vzpřímený sed bez prohnutí zad a odlepení sedacích kostí od podložky, nebo kroužení celých paží vestoje na jednu a druhou stranu,“ dodává Iva Bílková.