Vědeli jste, že mohou být indikátorem našeho zdravotního stavu?

rty-uvod
                                                                                                                                                   foto: Shutterstock

 

Kůže na rtech je až pětkrát tenčí než okolní pokožka, tím pádem také mnohem více náchylná k různým kožním problémům. Ty mohou mít různé původy i projevy. Signalizovat vám mohou vážná onemocnění, špatnou životosprávu nebo třeba nesprávnou péči. Naučte se rozumět tomu, na co vás vaše rty upozorňují. Naslouchejte jim a dopřejte jim péči!

 

Proč jsou rty červené?

Nejzásadnější informací spojenou s rty je fakt, že jejich kůže je, ve srovnání s tou okolní, velmi tenká. Ta, pokud je světlá, obsahuje méně buněk produkujících pigment melanin, který jim dodává barvu. Proto krevní cévy prosvítají přes kůži rtů, což vede k jejich červenému zbarvení. Rty nemají také žádné mazové a potní žlázy, nenajdete na nich také chloupky – to vše přispívá k jejich choulostivosti a nárokům na zvýšenou péči.

 

Suché a popraskané rty? Dopřejte sobě i rtům pořádnou dávku hydratace

Oba nejčastější nepříjemné jevy, tedy suché a popraskané rty, jsou obvykle důsledkem dehydratace organismu, proto pijte čistou vodu a rtům hydrataci dodejte přímo kvalitním balzámem. Pozor, nikdy ze rtů neodlupujte suchou kůži, nekousejte si je, a hlavně si je neolizujte. Namísto kýženého zvlhčení dosáhnete totiž  přesného opaku, tedy vysušení. Pokud už jsou vaše rty ve stavu, kdy vás bolí a jsou rozpraskané, použijte jako první pomoc balzámy, které obsahují hojivé a chladící složky. Rtům okamžitě uleví, a navíc poskytnou potřebnou hydrataci.

 

rty-pece
                                                                                                                                                   foto: Jitka Pavlová

 

Zase ty koutky

Popraskané koutky vysílají jasný signál, že v těle není něco v pořádku. Bohužel, příčin může být opravdu mnoho, například hormonální změny, alergie, užívání některých léků, povětrnostní vlivy, různé infekce a záněty v těle a často také nedostatečná výživa. Pokud vás často trápí popraskané koutky, doplňte tělu železo, zinek, vitaminy skupiny B (zejména B2 a B6). Pokud se s tímto nepříjemným a často bolestivým jevem potýkáte často, zbystřete, může se jednat o předzvěst cukrovky.

  rty-imunita
                                                                                                                                                         foto: Jitka Pavlová

 

Když si tělo říká o odpočinek

Šupinky a odlupující se kůže nepřidá rtům na kráse. Tímto projevem se nám snaží tělo říct, že mu chybí vitamíny a hlavně spánek! Snažte se proto nastolit vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, doplňte vitamín C a jděte si lehnout. Dopřejte tělu i mysli regeneraci. Rty před usnutím ještě zvláčněte hydratačním balzámem. Máte občas pocit mravenčení rtů? Pak si běžte odpočinout, je to totiž příznak dlouhodobého stresu a úzkosti. Rty mohou ale také natékat. Otoky jsou často ukazatelem alergií, ale také dalších onemocnění.

 

Produkty péče o pleť:

Galerie: Péče o rty